Sojusz Lewicy Demokratycznej

image_intro_alt

Obchody 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej w Toruniu

Tradycyjnie przed pomnikiem ku czci Pomordowanych przez hitlerowców odbyły się dzisiaj oficjalne uroczystości miejskie z okazji 78 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Tradycyjnie także uczestniczyła w nich delegacja SLD w Toruniu.

Pomnik ku czci Pomordowanych przez hitlerowców usytuowany jest na przeciwko miejsca dawnych baraków, w których hitlerowskie gestapo więziło aresztowanych mieszkańców Torunia. Jest więc miejscem, które idealnie nadaje się do upamiętnienia ofiar nazizmu. Dzisiaj bowiem, w czasie, w którym istnieje przyzwolenie dla skrajnie prawicowych postaw i zachowań, także w stosunku do mieszkańców Torunia, których korzenie wywodzą się z innych państw świata, należy przypomnieć czym kończy się mowa nienawiści i dzielenie ludzi na lepszych oraz gorszych.

W dniu, który powinien być ogólnonarodowym dniem zadumy nad bezsensem wojny oraz przemocy, taka forma manifestacji jest według nas najwłaściwsza. Mimo dzielących nas różnic w jednym także zgadzamy się z Prezydentem Torunia Michałem Zaleskim - dzisiejszy dzień, jest dniem pamięci o wszystkich walczących za Rzeczpospolitą. Zarówno lotników 4 pułku, marynarzy Orła, Dzika czy Błyskawicy, ale i także żołnierzy Maczka czy Berlinga bohatersko walczących z hitlerowskim najeźdźcą.

Pierwszy września jest także dniem, w którym głośno powinniśmy sprzeciwiać się segregacji i dyskryminacji. Mówić głośne Nie warunkom "no-pasaran" i nawoływać do pojednania i kompromisu, a także, co dla lewicy najważniejsze - do troski nad losem słabszych i poszkodowanych. Dziś wszyscy jesteśmy Polakami i mówimy: Nigdy więcej wojny, nigdy więcej faszyzmu!

 

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Sojusz Lewicy Demokratycznej przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Sojusz Lewicy Demokratycznej, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2019 Sojusz Lewicy Demokratycznej. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem